Przewodnik
"Bajkał i góry Przybajkala"

Wyprawy
Ruszaj nad Bajkał!

Regiony
Co zobaczyć nad Bajkałem?

Informacje praktyczne
Rozkłady jazdy, cenniki itp.

Kolej Transsyberyjska
Zaplanuj swój wyjazd!

Bilety na Transsyb
Formularz zamówienia

Wizy do Rosji
Bez wychodzenia z domu

Teksty
Reportaże, ciekawostki, bajki...

Galerie zdjęć
Bajkał w obiektywie

Filmy
Bajkał na filmach

Linki
Bajkał w necie

O autorach
Kontakt z nami

Irkuck

Ułan-Ude

Olchon

Góry Nadmorskie

Kolej Krugobajkalska

Góry Chamar-Daban

Dolina Tunkińska

Półwysep Święty Nos

Północne Przybajkale
Północne Przybajkale

     Północny kraniec Bajkału trzymają w skalistych kleszczach góry Bajkalskie i Barguzińskie, porośnięte dzikimi lasami tajgi i porozcinane dolinami rzek niosących krystalicznie czyste wody. Pośród potężnej przyrody rozrzuconych jest tam kilka wiosek i 25-tysięczny Siewierobajkalsk. Przemyka też nitka Bajkalsko-Amurskiej Magistrali. Północne Przybajkale to wymarzone miejsce dla podróżników spragnionych kontaktu z przyrodą i nie stroniących od przygód. Ze względu na oddalenie od "reszty świata" i utrudnioną dostępność komunikacyjną wciąż bardzo mało tu turystów, za to sporo niedźwiedzi!Fot. Alicja Wiącek   

     Okolice północnego Bajkału charakteryzują się niezwykłą mozaiką krajobrazów i zbiorowisk roślinnych: od wysokogórskich, poprzez stepowe i leśno-stepowe, po torfowiskowo-bagienne. Ten kraniec "Morza Syberii" wciśnięty jest pomiędzy pasma Gór Bajkalskich (na zachodzie) i Barguzińskich (na wschodzie), których szczyty wznoszą się na wysokości ponad 2000 m n.p.m. Góry te cechuje typowo alpejska rzeźba, szczególnie widoczna w centralnym grzbiecie Gór Bajkalskich.
Fot. Jędrzej Łukowski   

     Bajkalsko-Amurska Magistrala (w skrócie: BAM) to słynna linia kolejowa łącząca Syberię z brzegami Pacyfiku. Na przestrzeni ponad 3000 km przecina ona połacie tajgi, syberyjskie rzeki i grzbiety górskie. Styka się także z północnym krańcem Bajkału, wzdłuż jego brzegów położono 23 km torów. Do udziału przy przy jej budowie w latach 80' ściągały rzesze młodzieży (Komsomolców) zachęcone wyższymi zarobkami, specjalnymi dodatkami finansowymi, wcześniejszymi emeryturami. Część osiedliła się w nowopowstałych miastach i wsiach i dla nich BAM stał się ojczyzną. Pytając, po co właściwie była ta kosztowana inwestycja, można usłyszeć w odpowiedzi: "Ta droga to samo życie, a życie nie potrzebuje wyjaśnień."
Fot. Alicja Wiącek   

     Niżnieangarsk to bardzo rozległa wieś, znajdująca się przy trasie BAM-u, 25 km na pn-wsch. od Siewierobajkalska. Jest stolicą rejonu siewierobajkalskiego. Leży w charakterystycznym miejscu u nasady podmokłego, piaszczystego półwyspu, który wciska się między Zalew Północnobajkalski a toń otwartego Bajkału. Wjeżdżając do wsi od strony lotniska (czyli od północy), ujrzymy metalową "bramę" z napisem "Nasza wieś wita Was", a następnie biało-różowy budynek administracji rejonu siewierobajkalskiego.Fot. Alicja Wiącek   

     Bajkalskoje to stara buriacko-rosyjska wieś rybacka, położona na wysokich terasach rzeki Riel' przy jej ujściu do Bajkału. Pierwsze wzmianki o tej osadzie pochodzą z połowy XVII w. Do 1930 r. występowała ona pod nazwą Goriemyka. Miejscowa ludność trudni się przede wszystkim rybołówstwem i myślistwem. Wcześniej istniał tu kołchoz Pobieda, zajmujący się połowem ryb i polowaniami na nerpy. Obok zabudowań dawnego kołchozu stoi stara drewniana prawosławna kaplica Św. Innocentego i pomnik poświęcony ofiarom II wojny światowej. Tam też znajduje się poczta (nieczynna w niedz. i pon.), sklepy i początkowy/końcowy przystanek autobusowy.

Zobacz także: www.szerokietory.pl