Przewodnik
"Bajkał i góry Przybajkala"

Wyprawy
Ruszaj nad Bajkał!

Regiony
Co zobaczyć nad Bajkałem?

Informacje praktyczne
Rozkłady jazdy, cenniki itp.

Kolej Transsyberyjska
Zaplanuj swój wyjazd!

Bilety na Transsyb
Formularz zamówienia

Wizy do Rosji
Bez wychodzenia z domu

Teksty
Reportaże, ciekawostki, bajki...

Galerie zdjęć
Bajkał w obiektywie

Filmy
Bajkał na filmach

Linki
Bajkał w necie

O autorach
Kontakt z nami

Irkuck

Ułan-Ude

Olchon

Góry Nadmorskie

Kolej Krugobajkalska

Góry Chamar-Daban

Dolina Tunkińska

Półwysep Święty Nos

Północne Przybajkale
Wyspa Olchon

    Olchon to jedno z najbardziej charakterystycznych miejsc nad Bajkałem. Porośnięta reliktowymi stepami wyspa ma niepowtarzalne wybrzeża z licznymi płytkimi zatoczkami, cyplami i skalnymi przylądkami. Po Olchonie można wędrować, ciesząc się pięknem jego przyrody, szukać śladów różnych kultur, obserwować żyjących tam Buriatów i Rosjan. To również świetne miejsce, żeby po prostu odpocząć na piaszczystych plażach nad Małym Morzem, poopalać się czy pójść do bani, czyli syberyjskiej sauny. Należy jednak liczyć się z tym, że nie będziemy tam sami i spotkamy niemało innych zagranicznych turystów.Fot. Elżbieta Korybut-Daszkiewicz   

    Wyspa Olchon leży w środkowej części Bajkału i rozciąga się wzdłuż jego północno-zachodnich brzegów. Od krawędzi Gór Przymorskich oddziela ją długa cieśnina Małe Morze o średniej szerokości około 15 km oraz przesmyk Olchońskie Wrota, przez który kursuje prom łączący wyspę ze stałym lądem. Małe Morze jest stosunkowo płytkie (maks. głębokość 200 m) i latem jego wody w szybkim tempie nagrzewają się, osiągając w niektórych miejscach temperaturę 23 st. C. Natomiast zimą ten akwen szybko zamarza, a pokrywa lodowa utrzymuje się aż do końca maja. Po drugiej stronie Olchonu, 12 km od północno-wschodniego brzegu wyspy, Bajkał kryje swą największą głębię - 1637 m.

    Olchon ma podłużny kształt. Długość wyspy wynosi 72 km, maksymalna szerokość - 14 km, natomiast powierzchnia to 700 km2. Najbardziej wysuniętym na północ punktem Olchonu jest skalisty przylądek Choboj, z kolei jej południowy kraniec stanowi przylądek Unszuj.
Fot. Tomasz Kandziora   

     Reliktowe stepy, które możemy dziś oglądać na Olchonie, stanowiły niegdyś fragment rozległych obszarów stepowych, zajmujących środkową część Azji. Wskutek zmian klimatycznych formacje te z czasem ograniczyły swój zasięg do terenów dzisiejszej Mongolii i Kazachstanu, a ich jedyne żywe ślady na Syberii pozostały na Olchonie i w jego okolicach - gdzie zachowały się odpowiednie warunki.
Fot. Tomasz Kandziora   

     Wyspa odznacza się górzystym charakterem. Pofałdowane jest całe jej terytorium, zaś wzdłuż południowo-wschodnich wybrzeży ciągnie się pas wyższych wzniesień, z najwyższym szczytem Żimą (1274 m n.p.m.). Urozmaicone są również olchońskie wybrzeża. Ogólnie można stwierdzić, że południowe brzegi są wysokie i urwiste, natomiast nad wodami Małego Morza naprzemiennie występują piaszczyste plaże oraz skaliste przylądki.Fot. Tomasz Kandziora   

     Ze względu na trudne warunki naturalne większość obszaru wyspy to tereny niezamieszkane. Średnia gęstość zaludnienia wynosi tu około 2 os./km2. Większość osad zbudowanych jest nad brzegami Małego Morza. W sumie na Olchonie mieszka dziś ok. 1500 ludzi, z czego trzy czwarte skupia jego "stolica" - wieś Chużyr, położona w środkowej części wyspy. Inne istotne miejscowości to położony w pobliżu Mały Chużyr oraz znajdujące się na północ od "centrum" Charancy i Chałgaj. Oprócz tego na Olchonie jest jeszcze kilka osad składających się z paru domostw. Jedynym skupiskiem Rosjan na wyspie jest Chużyr, pozostałe miejscowości zamieszkują Buriaci.
Film z wycieczki po Olchonie
Teledysk Marka Piekarczyka, nakręcony zima na wyspie Olchon
Zobacz także: www.szerokietory.pl