Przewodnik
"Bajkał i góry Przybajkala"

Wyprawy
Ruszaj nad Bajkał!

Regiony
Co zobaczyć nad Bajkałem?

Informacje praktyczne
Rozkłady jazdy, cenniki itp.

Kolej Transsyberyjska
Zaplanuj swój wyjazd!

Bilety na Transsyb
Formularz zamówienia

Wizy do Rosji
Bez wychodzenia z domu

Teksty
Reportaże, ciekawostki, bajki...

Galerie zdjęć
Bajkał w obiektywie

Filmy
Bajkał na filmach

Linki
Bajkał w necie

O autorach
Kontakt z nami

Irkuck

Ułan-Ude

Olchon

Góry Nadmorskie

Kolej Krugobajkalska

Góry Chamar-Daban

Dolina Tunkińska

Półwysep Święty Nos

Północne Przybajkale
Góry Nadmorskie

    Wybrzeża Bajkału między Listwianką a Zatoką Piesczaną to świetna okolica dla tych, którzy chcieliby spędzić trochę czasu na łonie bajkalskiej przyrody, nie odcinając się całkowicie się od cywilizacji. Góry Nadmorskie schodzą tu do Bajkału stromymi, porośniętymi stepową roślinnością stokami, spośród których gdzieniegdzie wyłaniają się widowiskowe formacje skalne. W tym regionie znajduje się też najpopularniejszy bajkalski "kurort" - Listwianka.Fot. Alicja Wiącek   

    Odcinek wybrzeża pomiędzy Listwianką a Zat. Piesczaną znajduje się w obrębie pasma Gór Nadmorskich, ciągnących się wzdłuż wybrzeży Bajkału na długości ok. 300 km - od wypływu Angary do rz. Onguren (na płn. od Olchonu). Góry te mają specyficzną rzeźbę - od północnego zachodu wznoszą się bardzo łagodnie, tworząc coś na kształt płaskowyżu, a od strony Bajkału urywają się gwałtownym progiem, stromo schodzącym do jeziora i znajdującym przedłużenie w rzeźbie jego dna. W niektórych miejscach występują tu widowiskowe formacje skał, wznoszących się kilkaset metrów ponad toń Bajkału, które podczas wędrówek trzeba obchodzić od tyłu. Te urwiste wybrzeża to fragment tzw. Uskoku Obruczewskiego (od nazwiska wybitnego geologa), który ciągnie się wzdłuż całego zachodniego wybrzeża Bajkału. Uruchamiając fantazję, można wyobrazić sobie, jak w tym rejonie wygląda podwodna część uskoku, stanowiąca przedłużenie stromych stoków górskich. W rejonie Zatoki Piesczanej dno nachylone jest pod kątem 65° i już w odległości 800-900 m od brzegu echosondy wskazują głębokość 1300 m.
Fot. Jędrzej Łukowski   

     Listwianka, najsłynniejsza bajkalska miejscowość turystyczna liczy ok. 2,5 tys. mieszkańców, a swoją nazwę zawdzięcza rosnącym tu w dużej liczbie modrzewiom (ros. listwienica). Listwianka leży w odległości 70 km od Irkucka, na Płw. Listwienicznym, czyli bezpośrednio przy źródle Angary. Miejscowość rozciąga się wzdłuż górzystego wybrzeża Bajkału, na długości 4 km. Jej zabudowa skupiona jest przy drodze wzdłuż brzegu, w trzech dolinkach oraz na wzgórzu przy wypływie Angary. Centrum Listwianki znajduje się nad wodą, niedaleko końca miejscowości - jest tam plac, na którym zatrzymują się autobusy i marszrutki, port, punkt informacji turystycznej oraz sklepy i lokale gastronomiczne.
Fot. Grzegorz Krajewski   

     Bolszyje Koty - składająca się z kilkudziesięciu gospodarstw osada stała się popularnym bajkalskim letniskiem. Jej nazwa pochodzi od ewenkijskiego wyrazu koto (lub kata), oznaczającego "nóż". Zimą mieszka tu zaledwie 30-40 osób, a latem, kiedy przyjeżdżają właściciele dacz, turyści i odbywający praktyki studenci, miejscowość zaludnia się. Do Bolszych Kotów można dostać się tylko drogą wodną (zimą po lodzie) lub pieszo przez góry. Wioskę założyli w latach 50. XIX w. poszukiwacze złota, którzy przez długi czas jako jedyni mieszkali na tych niedostępnych terenach. Na początku XX w. irkucki przedsiębiorca Soboliew zbudował w Bolszych Kotach hutę szkła (dotrwała tylko do czasów rewolucji). Z jego pomocą w 1916 r. syn polskiego powstańca, Witalij Dorogostajski otworzył istniejącą do dzisiaj naukową stację biologów, w której prowadzono badania m.in. nad lisami, sobolami i maralami. W 1938 r. polski naukowiec został aresztowany przez stalinowskie władze i rozstrzelany. Nowym kierownikiem stacji został jego uczeń, prof. M. M. Kożow, wybitny badacz bajkalskiej fauny i flory (w B. Kotach znajduje się jego mogiła). Obecnie stacja jest czynna tylko latem.

Weekend w Listwiance - pół Irkucka przyjechało zobaczyć Bajkał
Przeprawa promowa z Listwianki do Portu Bajkał - przez wypływ Angary
Zobacz także: www.szerokietory.pl